OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 23.02.2024 19:07:01 

Folklórny súbor Hermanovčan

Súčasnosť
Preklad
Folklórny súbor Hermanovčan
 
Folklórny súbor Hermanovčan svojim repertoárom mapuje folklórne zvyky Hermanoviec a blízkeho okolia, ale nechýbajú ani tance zo Zemplína či iných časti východu Slovenska.
 
Vznikol v roku 1967. Odvtedy súbor absolvoval stovky vystúpení a získal ocenenia na rôznych prehliadkach a súťažiach. Mužská spevácka zložka je niekoľkonásobným víťazom speváckych folklórnych festivalov v Lúčke i v Kendiciach, kde medzi víťznými súbormi už bola aj ženská speváska skupina súboru.
 
V rokoch 1986 a 2006 súbor opakovane reprezentoval Slovensko na festivaloch v Poľskej republike, v roku 2007 v Bosne a Hercegovine a v roku 2008 úspešne vystúpil aj na najväčšom tureckom festivale v meste Bergama. V Grécku (Thesaloniky) súbor reprezentoval Slovensko v roku 2010, v roku 2014 úspešne vystúpil v Českej republike (Lázně Bělohrad), následne vystupoval v Českej republike aj v roku 2015 (Červený Kostelec). V roku 2018 sa súbor predstavil na medzinárodnom folklórnom festivale v juhotalianskom talianskom meste Pontelandolfo.
Počas  svojej existencie súbor nahral tri hudobné nosiče: Z Hermanovec pujdzem (1996), Uzka dražka (2012) a V Hermanofci narodzeni (2018)
 
 V súčasnosti má FS Hermanovčan okolo 40 členov. Vedúcim súboru je Miroslav Jurčišín. V rámci súboru je vytvorená tanečná zložka, mužská i ženská spevácka skupina i vlastná cimbalová ľudová hudba pod vedením Viliama Dzuríka. V Hermanovciach pôsobí aj detský folklórny súbor Hermanček, ktorý je tak perspektívnou a kontinuálnou základňou pre rozvoj Hermanovčanu.
 
Od roku 2010 je zriaďovateľom súboru Občianské združenie Hermanovčan.